November 28, 2020

Absurdly Expensive Versions of Fast Food

Fast food is great because by its nature, it is cheap, easy to get, and you can eat it within a matter of minutes. That is, unless you order these gourmet and over-the-top versions of common fast food items. What do you think? Do these look good or are they a complete waste of money? Feel free to share in the comments.

Macaroni and Cheese

Price: $95

Macaroni and cheese is popular among kids, and also college students living on their own for the first time because of how cheap and easy it is to make. Perhaps because it’s so basic that means the only thing you can do with it is make it fancier, which is exactly what Mélisse in Santa Monica, California, did with their mac and cheese.

Their version is made using fresh pasta, Parmesan cheese, brown-butter truffle froth, and shaved white truffles. Also, the mac and cheese is only available between October and December because of truffle season; so start saving because it will cost you $95 for a single serving.